W jednej z dzisiejszych miejscowych gazet wyczytałem, że wójt Bork stara się oszczędzać prąd i pieniądze przeznaczone na oświetlenie miejsc publicznych. Myślę, że wie co robi - pieniędzy nigdy nie ma za dużo. Nie można jednak wylać dziecka z kąpielą, jak to się czasami mawia. Istnieje gdzieś granica, której dla dobra mieszkańców nie można przekroczyć.
Pisze o tym dlatego, że prawdopodobnie podobny problem istnieje także w naszym mieście. Nasz burmistrz też na pewno szuka tu oszczędności.
Przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Natomiast, czy burmistrz z tego skorzysta, to inna sprawa. Uważam, że część oświetlenia ulic, placów, ciągów pieszych, można zaopatrzyć w czujniki ruchu. Gdy nie ma nikogo, lampa nie świeci. Zbliżający się przechodzień, powoduje włączenie się lampy na czas pozwalający na dotarcie w pole następnego czujnika.
Jestem przekonany, że kilkadziesiąt dotychczas świecących bez potrzeby lamp można by było zgasić. Jaka na tym oszczędność, nie wiem. Ale to da się wyliczyć.
Mozna tez, przebudować instalację oświetleniową miasta, na instalację dwuobwodową. Polegałoby to na tym, że do każdego obwodu podłączona by była co druga lampa. Gdy włączamy oba obwody, palą się wszystkie lampy. Gdy o określonej godzinie wyłączamy jeden obwód, pali się tylko co druga lampa. Między godziną 22-gą, a świtem, swobodnie to wystarczy. Oszczędność z tego tytułu moze sięgnąć do 30% wydatków na energię elektryczną. Oczywiście pewne nakłady należałoby poczynić, ale nie ma zysków bez nakładów.
Inna sprawa. Miasto rok rocznie wydaje ogromne pieniądze na malowanie pasów, przejść dla pieszych, i innych poziomych znaków drogowych. A skutek jest taki, ze po kilku miesiącach brak oznak tej pracy. Proponuję więc zamiast malować, wtopić w asfalt najazdowe światełka odblaskowe , tak zwane kocie oczy,widoczne szczególnie dobrze w nocy. Takiego przejścia dla pieszych nie sposób przeoczyć! Pasy jazdy na ulicach też pięknie będą widoczne całą dobę. Może to i trochę droższa metoda, ale wystarczy na kilkanaście lat. Trzeba tylko od czasu do czasu ze ścierą przelecieć i je odświeżyć, a te kilka tysięcy złotych zmarnowanych na farbę i malowanie, przeznaczyć na inne cele.
środa, 23 stycznia 2008
Oszczędności w UM
Autor: realista o 18:41 0 komentarze
wtorek, 22 stycznia 2008
JASEŁKA w ŻAKOWOLI
Autor: realista o 19:25 0 komentarze
środa, 9 stycznia 2008
Wszystkiego najlepszego
Nieformalna (jak na razie) grupa inicjatywna „Jesteśmy dla Was”, przedstawia najważniejsze cele, na jakie miasto powinno zwrócić uwagę w najbliższych latach.
Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców
- zainstalowanie monitoringu najbardziej zagrożonych miejsc
- zainstalowanie lub wybudowanie progów zwalniających na przejściach dla pieszych w ciągach komunikacyjnych ulic Ostrowiecka, Warszawska, Zabielska, Wyszyńskiego.
- zastąpienie pieszych patroli policji i straży miejskiej, patrolami zmotoryzowanymi przykładowo pojazdem QUAD.
- nawiązanie współpracy i współfinansowanie bezpieczeństwa przez zainteresowane osoby prywatne i instytucjonalne.
- wzmożenie wysiłków w celu zwiększenia bezpieczeństwa poruszania się mieszkańców ul. Budowlanych oraz wsi Biała i Białka.
- wprowadzić na terenie miasta jednolitą strefę ograniczenia maksymalnej prędkości do 40 km/godzinę oraz ograniczenie masy pojazdów do 2,5 tony.
Budownictwo komunalne
- prawidłowe zagospodarowanie terenu Koszar, w celu bardzo realnego wybudowania w zamian 120-150 mieszkań komunalnych, niewielkim nakładem finansowym.
- zagospodarowanie terenu baraków za parkiem i pałacem, w celu budowy budynków komunalnych zapewniających przynajmniej podwojenie obecnej ilości lokali na tym terenie.
Handel, usługi i produkcja
- uporządkowanie struktury handlu w ciągu atrakcyjnych pod względem lokalizacji lokali komunalnych oraz uzyskania większych wpływów z ich dzierżawy.
- wybudowanie z prawdziwego zdarzenia ryneczku handlu codziennego oraz ucywilizowanie dużego rynku.
- powiązanie przyznawania koncesji, wynajmowania lokali pod handel będących własnością miasta, z obowiązkowym zatwierdzonym przez miejskiego architekta, wystrojem i reklamą zewnętrzną prowadzoną przez prowadzącego działalność gospodarczą.
- partycypacja w kosztach ponoszonych przez miasto, na rzecz reklamy miasta w mediach, dekoracji miasta z okazji różnych świat oraz stałego wystroju zwiększającego atrakcyjność wizualną miasta.
- zatrudnienie fachowców od marketingu, opłacanych od efektów, w celu ściągnięcia na nasz teren inwestorów.
- ponowne opracowanie projektu rozwoju miasta na najbliższe 10 lat, gdyż obecny jako typowy gniot niczego nie wnosi i niczemu nie służy.
Administracja samorządowa
- wykonanie analizy przydatności i konieczności utrzymywania obecnej ilości etatów w Urzędzie Miasta oraz podległych mu spółek.
- zwiększenie udziału internetu w sprawności obsługi petentów
- wprowadzenie dyżurów w celu umożliwienia obsługi petentów nie mających możliwości załatwić swoich spraw w godzinach urzędowania.
Sport i kultura i rozrywka
- przeanalizowanie i ocena skutków działania dyskoteki na ulicy Budowlanych po przez bilans zysków i strat.
- proponowanie zniżek w podatku od nieruchomości lub innych udogodnień, dla prowadzących gastronomiczną lub podobną działalność gospodarczą, wprowadzających walkę z nikotyną, alkoholizmem, prowadzących pracę z młodzieżą, organizujących spotkania z szeroko pojętą kulturą.
- bezwzględne egzekwowanie skutków złamania warunków koncesji na sprzedaż alkoholi.
- większe zaangażowanie się miasta w sport masowy, a także w miarę możliwości wyczynowy.
- wybudowanie i zorganizowanie miejsca na występy i imprezy masowe nie kolidujące z prawami okolicznych mieszkańców do spokoju, a także bezpieczne dla uczestników takiej imprezy.
- zwiększenie finansowania RDK, przy jednoczesnym zwiększeniu wymagań co do jego pracy.
- wymuszenie współpracy RDK i wszystkich typów miejscowych szkół, przy organizacji, planowaniu i przeprowadzaniu imprez dla uczniów w celu lepszego zagospodarowania środków finansowych, fachowej obsługi, bezpieczeństwa i dostępności.
- powołanie miejskiego koordynatora odpowiedzialnego za wydawanie zgody na wszelkie masowe imprezy otwarte i zamknięte, w których będzie uczestniczyć młodzież poniżej 18 roku życia lub będzie miała mimowolny do nich dostęp.
Komunikacja
- dążyć do jak najszybszego wyprowadzenia przystanku autobusowego w inne miejsce, w celu wyeliminowania zagrożeń ekologicznych w zatłoczonym centrum miasta.
- dążyć do znalezienia inwestora, który realizując swoją inwestycję, jednocześnie udostępni i sfinansuje budowę przystanku, wraz z niezbędną infrastrukturą.
- wprowadzić opłaty parkingowe za czas parkowania w ścisłym centrum miasta oraz karnety na parkowanie dla pracujących w tym rejonie.
Autor: realista o 18:15 2 komentarze