Google

czwartek, 23 października 2008

Lubelska Akademia Unii Europejskiej zaprasza!!!


Lubelska Akademia Unii Europejskiej (LAUE) to półroczny program szkoleniowy, którego głównym celem jest motywowanie młodych ludzi do podejmowania pracy w instytucjach unijnych. Podczas wykładów i warsztatów prowadzonych przez wybitnych znawców tematyki Unii Europejskiej Słuchacze Akademii zdobędą szeroką wiedzę merytoryczną i praktyczną, która przygotuje ich do funkcjonowania w strukturach UE. Najlepszy uczestnik wyjedzie na płatny staż do Parlamentu Europejskiego.
Słuchaczami Lubelskiej Akademii Unii Europejskiej mogą zostać:
studenci I-V rok studiów, studenci studiów doktoranckich, absolwenci,
osoby zainteresowane tematyką UE,
osoby myślące o podjęciu pracy w instytucjach UE,
osoby znające języki obce.
W roku akademickim 2008/2009 Towarzystwo Współpracy Europejskiej już po raz trzeci będzie realizowało III edycję projektu pod honorowym patronatem Prof. Zbigniewa Zaleskiego Posła do PE. W programie znajdzie się 8 jednodniowych cyklicznych spotkań składających się dwóch modułów (I moduł - 2x45 minut, II moduł 2x45 minut), odbywających się raz lub dwa razy w miesiącu (soboty). Zajęcia prowadzą jak zawsze znawcy tematyki Unii Europejskiej: niezależni eksperci, naukowcy, pracownicy instytucji oraz członkowie TWE.
Na zakończenie LAUE, po rozwiązaniu testu zaliczeniowego, uczestnicy otrzymają dyplomy, a najlepszy z nich unikalną nagrodę w postaci możliwości odbycia PŁATNEGO MIESIĘCZNEGO STAŻU W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE znajdują się na stronie http://www.laue.zbigniewzaleski.pl/

piątek, 17 października 2008

Rocznica


W przyszłym roku 2009, 30-go sierpnia mija 200-na rocznica śmierci Romana Ignacego Franciszka Potockiego. Mamy wiec niespotykaną często okazję uczcić pamięć człowieka, który urodził się w Radzyniu Podlaskim. Nie wielu naszych mieszkańców miało tak wielki wpływ na losy Polski, jak Ignacy Potocki. Był on jednym z głównych ( Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic )twórców Konstytucji III-go Maja. Jaki ona miała wpływ na dalsze losy Polski, nikomu raczej nie trzeba przypominać.

Mam nadzieję że coraz prężniej działające w mieście towarzystwa kulturalne, obiorą sobie za wspólny cel, odsłonięcie przynajmniej tablicy pamiątkowej z tej okazji. Skrycie natomiast myślę, o popiersiu.

Wiadomo tez, ze powstanie w ciągu ulicy Warszawskiej nowe rondo na skrzyżowaniu tej ulicy z ulicą Konstytucji III-go Maja. Jego oddanie chyba zbiegnie się z rocznicą śmierci I. Potockiego. Moim planem i pomysłem jednocześnie, jest nazwanie tego ronda imieniem jednego z współpracowników I.Potockiego przy tworzeniu Konstytucji. Proponowałbym, nazwanie ronda imieniem Hugo Kołłątaja. Za cztery lata, 28 lutego 2012 roku , będziemy obchodzili 200-ną rocznicę jego śmierci, może wówczas będzie okazja i powód pomnik na rondzie ufundować?

20-go lutego 1919 roku, uchwalono tak zwaną Małą Konstytucję. a więc w przyszłym roku będzie obchodzona 90 rocznica jej powstania. Była to Uchwała Sejmu Ustawodawczego w sprawie powierzenia Józefowi Piłsudskiemu dalszego sprawowania urzędu Naczelnika Państwa. W związku z tą rocznicą, proponowałbym nazwanie obecnej ulicy Warszawskiej, ulicą Józefa Piłsudskiego. Byłby to powrót do przedwojennej nazwy tej ulicy i bardzo dobrze współgrało by z obecnymi nazwami ulic wokół ronda i samego (o ile tak go nazwiemy) ronda.
Idąc dalej tym tropem, proponuję zmianę nazwy ulicy Międzyrzeckiej na ulicę Stanisława Staszica na odcinku wzdłuż zespołu pałacowego. Stanisław Staszic był jednym z piszących Konstytucję III-go Maja, ale tez przez pewien czas, był właścicielem pałacu w Radzyniu, co wiąże go po części także z Radzyniem. Ten właśnie odcinek ulicy Międzyrzeckiej ma być remontowany i wyłożony kostką, może nawet bazaltową, co podniesie jej prestiż i wypadałoby więc nawiązać nazwą ulicy do epoki prezentowanego w tle zespołu pałacowego.
Tym sposobem, uczcilibyśmy trzech najważniejszych ludzi związanych z uchwaleniem konstytucji, pisanej po części właśnie w komnatach tego pałacu.
To są moje propozycje. Natomiast jakie będzie stanowisko władz miasta, nie wiem i nie mam na nie wpływu.

środa, 15 października 2008

Nowy szef

Lublin, dn. 10.10.2008 r.
Rekrutacja BIP 5/2008
Informacja o wyniku naboru
Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lublinie
informuje, że w wyniku zamieszczonego ogłoszenia o naborze kandydatów
do pracy, opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej w dniu 23.07.2008 r., Rekrutacja BIP 5/2008
na stanowisku Kierownika Placówki Terenowej KRUS w Radzyniu Podlaskim zatrudniony został Jerzy Bajda zamieszkały: Bełcząc.
Uzasadnienie zatrudnienia kandydata:
Kandydat odpowiada wymaganiom formalnym zawartym w ogłoszeniuo naborze.
Jest osobą komunikatywną, otwartą, o wysokiej kulturze osobistej.
Wyniki rozmowy kwalifikacyjnej stwarzają gwarancję prawidłowego wykonywania zadań na stanowisku Kierownika Placówki Terenowej KRUSw Radzyniu Podlaskim.
Dyrektor OR KRUS w Lublinie
inż. Andrzej Pielach



Taki komunikat figuruje na stronie KRUS w Lublinie. Mam nadzieję, że nowy dyrektor będzie miał pozytywny wpływ na pracę miejscowych krusowskich urzędników. Przy okazji prośba. Czy nie jest możliwe zmienienie godzin pracy oddziału? Rolnik wiecej czasu na sprawy papierkowe ma po południu, niz z samego rana, a urzędnikowi w zasadzie obojętne jest czy pracuje 7-15, czy 9-17 .

sobota, 11 października 2008

O s z c z ę d z a n i e

Ciężkie czasy. Rynek finansowy świata runął w ciągu kilku tygodni. A jeszcze nie dawno, nikt nie dawał by wiary, że taki kryzys moze nastąpić. Jak to ma się do nas, tu w zaściankowym mieście Europy? Nam tez wypadnie, i to juz nie długo zaciągnąć pasa. Na pewno kilka, a moze i więcej firm padnie. Wzrośnie bezrobocie, wzrosną koszty utrzymania. Miasto będzie musiało wysupłać więcej pieniędzy na zapomogi i zasiłki. Ja nie straszę, tak będzie na pewno. Najwyższa pora i czas, aby poświęcić najbliższą sesję miejską, na opracowanie strategi na czas biedy. Najwyższy czas na gromadzenie środków na funduszu rezerwowym, z którego będzie mozna uratować chociaż kilka dusz więcej od głodu, kilka firm od bankructwa. Wzrośnie liczba chętnych na zasiłki, i liczba firm,którym przynajmniej podatek od nieruchomości wypadnie obnizyć.
Kazdy w mieście powinien poczuć się do obowiązku, dorzucić swoją cegiełkę do oszczędzania. Wszyscy widzimy, tylko mało kto mówi o tym głośno, ile to społecznych pieniędzy, marnuje się bezpowrotnie. Na co dzień, przechodzimy obok tego obojętnie, ale już chyba najwyższy czas, zmienić podejście do społecznych pieniędzy.
I ja chciałem dorzucić do ogródka oszczędności swój pomysł na pewne oszczędności. Jednym z nich jest oszczędność prądu, przy oświetleniu ulic i placów. Obecna metoda polega na jak najpóźniejszym ich włączaniu. Daje to oczywiście pewien skutek, ale tylko pewien. Kilkanaście miesięcy temu, pisałem już o moim sposobie, aby zaoszczędzić może nawet i 40-50% pieniędzy przeznaczanych na opłacenie oświetlenia. Uważam, że wystarczy przerobić instalację oświetleniową, na dwuobwodową. Z każdego obwodu paliła by się tylko co druga lampa na słupie. Przy włączeniu obu obwodów, paliły by się wszystkie lampy. Jednym słowem, od godziny 22.00 wyłączany był by jeden obwód, a ilość prądu zużytego do oświetlenia spadała by o połowę, bez żadnej szkody dla bezpieczeństwa ewentualnych przechodniów. Byłoby tylko trochę ciemniej.
Myślę, że kilka tysięcy złotych dziennie mozna by w ten sposób wygospodarować na ten fundusz.
Druga gorąca myśl: najnowszy parking, jaki za chwilę ruszy przy bazarku! Nie widzę najmniejszych przeszkód, aby zrobić go płatnym. Ba, nawet uważam to za zasadne. Za wygodę kupowania, należy zapłacić chociaż by symboliczną złotówkę za godzinę. Inkasent z rynku, powinien i z tym sobie poradzić. Może to nie będą wielkie pieniądze, aby nie drażnić za mocno klientów ryneczku, ale jest to jedyna okazja na rozpoczęcie normalizacji zasad parkowania w mieście. Nowy parking, coś tam kosztował, więc miasto ma prawo odzyskać pieniądze, tym bardziej, że plac pod handel też będzie coś kosztował i nikogo to nie zdziwi.
Mam nadzieję, że dziesiątki innych sposobów oszczędzania i zarabiania dla miasta, ujrzy światło dzienne już nie długo.

środa, 8 października 2008

Unijne pieniądze na budowę ul. Konstytucji 3-go Maja

Miasto Radzyń Podlaski otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 2 700 967,10 zł dla projektu pt. „Budowa ul. Konstytucji 3-go Maja w Radzyniu Podlaskim” .
nr 02/08-WND-RPLU.05.02.00-06-045/08 zgłoszonego przez Miasto Radzyń Podlaski do współfinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa V Transport, Działanie 5.2 Lokalny układ transportowy - typ projektów Drogi gminne w ramach konkursu nr 02/RPOWL/5.2/2008. Wniosek złożony przez Miasto Radzyń Podlaski początkowo zakładał współfinansowanie EFRR w wysokości 2 999 706,12 i uzyskał przy ocenie merytorycznej 93,40 punktów. Ze względu na niewystarczającą ilość środków finansowych w dostępnej alokacji w ramach konkursu nr 02/RPOWL/5.2/2008 na zabezpieczenie wnioskowanej przez beneficjenta kwoty dofinansowania z EFRR dla projektu nr 02/08-WND-RPLU.05.02.00-06-045/08 zaproponowana przez Zarząd Województwa Lubelskiego wysokość dofinansowania wynosi 2 700 967,10zł. ZWL podejmie decyzję dotyczącą wyboru wyżej wymienionego projektu pod warunkiem uzyskania zgody beneficjenta na zmniejszenie poziomu dofinansowania projektu oraz dokonania przez beneficjenta stosownych zmian we wniosku. Całkowity koszt projektu wynosi 4 377 215,99 zł.

Informacja w sprawie zmniejszenia poziomu dofinansowania
dla projektu pt. „Budowa ul. Konstytucji 3-go Maja nr 02/08-WND-RPLU.05.02.00-06-045/08


Mała obwodnica usprawni ruch samochodowy w tej części miasta. Połączy trzy ulice: Kardynała Wyszyńskiego, Warszawską i Bohaterów. U zbiegu dróg, na wysokości sklepu Lidl, zostanie zbudowane rondo (podobne jak na Wisznickiej, lecz nie będzie tak wysoko wyniesione). Szerokość jezdni będzie miała siedem metrów, będą dwie zatoki, łącznie - na 33 miejsc parkingowych, wspomniana ścieżka rowerowa i dwa chodniki dla pieszych, jeden o szerokości półtora metra, drugi – o szerokości dwa i pół metra. Są przewidziane miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych, obniżone krawężniki przy przejściach dla pieszych. Cały projekt spełnia wymogi budowlane pod kątem osób niepełnosprawnych. W tym roku rozpoczną się prace dokumentacyjne i formalne, w roku przyszłym – budowlane.

Bardzo miłą informację znalazłem na stronie Urzędu Miasta. Nareszcie po kilkunastu latach trwania w "zamrażarce", ruszy budowa ulicy Konstytucji III-go Maja, stanowiącej przydłużenie ulicy Kardynała Wyszyńskiego. Ma stanowić to łącznie z ulicą Kościuszki, tak zwaną "Małą obwodnicę". Piękna i od lat oczekiwana przez społeczeństwo inwestycja. Myślę, że nikt nie zarzuci burmistrzowi wyrzucenia pieniędzy w błoto. Czytając, jako informacje uzupełniające nius w "Radzyniance", informujący o jednoczesnej adaptacji skrzyżowania z ulicą Gwardii, możemy dojść do przekonania że będzie to droga marzeń.
Aby jednak nie było tak słodko, chciałbym się zapytać, czy jednocześnie będzie coś zrobione ze skrzyżowaniem tej "Małej obwodnicy" z ulicą Międzyrzecką. Ulica Międzyrzecka, ma stanowić naturalne przedłużenie "małej obwodnicy" i umożliwić wyjazd z miasta w kierunku do "dużej obwodnicy". Obecne skrzyżowanie, nie będzie ułatwiało kierowcom włączenia się w ulicę Międzyrzecką, a nawet może być przyczyną wielu wypadków. Wydaje mi się, że i tu należałoby wybudować rondo. Jego istnienie w znaczący sposób poprawiło by włączanie się do ruchu, także mieszkańcom ulicy Partyzantów i Powstańców Styczniowych. Wydaje mi się aż nie możliwe, aby projekt tego nie zawierał! Mam nadzieję, że tylko ktoś zapomniał o tym wspomnieć.
A po za tym, wszystko OK, no może po za jednym. Wypada też coś w przyszłości zrobić z istniejącym wylotem "małej obwodnicy" do ulicy Wisznickiej. Tam praktycznie to codziennie coś się dzieje!!!

piątek, 3 października 2008

Otwarcie nowego targowiska przy ul.Gwardii tuż, tuż

30.09.2008.
Budowa miejskiego targowiska przy ul. Gwardii dobiega końca. Rozpoczęła się wiosną tego roku, oddanie placu do użytku nastąpi w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Cykl inwestycyjny pochłonął 1 milion 400 tys. zł. Budowa objęła teren o powierzchni prawie 6 tys. m.kw.
Przetarg na stoiska
Obszar ten, z czego ponad połowa to plac targowicy, podobnie jak pobliskie miejsca parkingowe wyłożono dwukolorową kostką betonową. W ten sposób oznaczono 70 stoisk kupieckich i blisko 60 miejsc parkingowych. Całość targowiska ogrodzono, zainstalowano oświetlenie, doprowadzono kanalizację . W celu usprawnienia ruchu samochodowego, zmodernizowano ciągi ulic Dąbrowskiego i Gwardii. Bliskie terminy oddania targowiska do użytku, czego można się było spodziewać, budzi wielkie emocje wśród radzyńskich kupców. Już trwają zabiegi o jak najlepsze miejsca na ryneczku. Do urzędu miasta wpływają pisma z żądaniami i prośbami kupców, na nic się jednak one nie zdadzą. O tym, kto i za jaką cenę wydzierżawi stanowisko, zdecyduje licytacja i przetarg. Planowany jest on w okolicy 15 października a odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta przy ul. Warszawskiej. Wraz z burmistrzem , doszliśmy do wniosku , że jest to najlepsze i najsensowniejsze w tej sytuacji rozwiązanie - mówi Jan Gryczon, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego UM. Nie mamy innego sposobu na pogodzenie tak wielu interesów i zadośćuczynienie im wszystkim naraz. O dacie przetargu, dotychczasowi kupcy,którzy dzierżawili miejsca pod handel i wywiązywali się z umowy zawartej z miastem, zostaną powiadomieni pisemnie. Stosowne ogłoszenie zostanie też rozwieszone na słupach informacyjnych na terenie Radzynia. Kwota wyjściowa czyli stawka czynszu na przetarg została ustalona na 16, 47 zł za m.kw , za miesiąc. Jest to minimalnie mniej, niż średnia, roczna, opłata dotychczasowa. Zostaje zniesiona, obowiązująca do tej pory, stawka zimowa (niższa) i letnio-jesienna (wyższa). Od chwili uruchomienia targowiska stawka będzie taka sama przez cały rok, i będzie wynosiła tyle, ile w przetargu ograniczonym, oferent czyli kupiec, zdecyduje się zapłacić. Ta stawka będzie obowiązywała do 1 stycznia 2010 r. Dopiero wówczas, zgodnie z ustaleniami Głównego Urzędu Statystycznego, nastąpi waloryzacja cen. Plac targowy został podzielony na trzy sektory. Będzie sektor warzywno – spożywczy, sektor przemysłowy i najdalej usytuowany, najmniejszy sektor,,koszyczkowy”. Wielkość stanowisk będzie oscylowała między 35 m.kw. a 15 m.kw. ( oprócz sektora koszyczkowego, gdzie będzie można opłacić mniejszą powierzchnię). Zabudowania stoisk handlowych będą należały w całości do właścicieli( po akceptacji urzędu miasta). Dzierżawa stanowisk będzie obejmowała okres 10-letni. Stoiska kupieckie w pierwszej kolejności zbywane będą dla osób, które dotychczas prowadziły działalność handlową na targowisku i miały zawarte umowy dzierżawy z miastem ( i regularnie wnosiły opłaty). Dopiero w dalszej kolejności, do przetargu staną pozostałe osoby zainteresowane. W każdej chwili, każda osoba, będzie mogła handlować w sektorze koszyczkowym, po opłacaniu dziennej stawki , która będzie wynosiła 3 zł za m.kw., za dzień.

Bardzo dobra wiadomość dla wielu radzyniaków zarówno tych handlujących, jak i kupujących. Obecna prowizorka wynikająca z racji przebudowy targowiska już wszystkim dała się we znaki. Koncepcja podziału targowiska na trzy strefy, jest pomysłem zasadnym. Dotychczas było z tym trochę bałaganu, że nawet na jednym stoisku można było kupić i jajka i buty. Dobrym pomysłem jest również próba ucywilizowania straganów, aby spełniały przynajmniej podstawowe standardy estetyczne.
Wracając do podstawowej informacji jaką dla mnie jest zorganizowanie przetargów na poszczególne stoiska. Ich wartość, co jest zrozumiałe, będzie uzależniona od położenia, dlatego nie dziwię się napiętej atmosferze towarzyszącej zbliżającej się dacie otwarcia ryneczku.
Pytam się więc, czy nie było by dobrym pomysłem, aby zamieścić na stronie Urzędu Miasta, mapki ryneczku z podziałem na strefy, wraz z zaznaczeniem stanowisk pod kioski i stragany handlowe. Chodząc obecnie po pustym placu, ciężko jest sobie wyobrazić, gdzie w przyszłości będzie lepiej, a gdzie gorzej. Które stanowisko będzie bardziej atrakcyjne, a które nie jest warte nawet ceny wywoławczej. Powinniście zrozumieć, że dla niektórych zagospodarowanie takiego stanowiska będzie stanowić spore wezwanie finansowe.