Google

poniedziałek, 24 listopada 2008

XXVII Sesja Rady Miasta Radzyń Podlaski



Na 27 listopada 2008 roku, została zwołana 27 Sesja Rady Miasta, jakaś mała symbolika w tych liczbach. Myślę, że dobrze się złożyło, że Radni będą obradować cztery dni, po pierwszym ataku zimy na nasze miasto. Wypadałoby uzyskać od odpowiedzialnych służb, czy się daliśmy jej podejść, czy może wręcz przeciwnie, odparliśmy atak z sukcesem. Zdaję sobie sprawę, że nie ma tego punktu w porządku obrad, ale chyba nikt nie będzie przeciwny, nawet opozycja, aby Przewodniczący Rady Miasta zarządał sprawozdania w tej materii. Tych ataków zima przeprowadzi jeszcze kilkanaście, więc wypada uzyskać odpowiedź na kilka pytań.

Przy okazji mam wniosek do Rady Miasta. Proponuję, aby Przewodniczący Miasta miał prawo na Sesji wprowadzić do porządku obrad, nawet w trakcie jej trwania, tak zwany punkt: LAST MINUTE Na wniosek burmistrza, koła - obozu politycznego lub z własnej inicjatywy, przewodniczący rady miasta miałby prawo dodać taki punkt do porządku obrad jeżeli uznał by po wysłuchaniu wnioskodawcy, że sprawa jest faktycznie, niecierpiąca zwłoki. Oczywiście, należy wyeliminować nadinterpretację wolności, ale chyba wypada się zgodzić, że czasami właśnie bywają takie sytuacje, że coś wynikło 5 minut temu i nie wiadomo jak to na sesję wprowadzić.

piątek, 21 listopada 2008

Wkrótce rusza budowa nowego gmachu Sądu


Jak informuje Urząd Miasta na swojej stronie, rusza niebawem budowa Sądu Rejonowego i Prokuratury w Radzyniu Podlaskim. Przetarg na wykonawcę odbył się 31 października 2008. Miasto informuje o tym dopiero teraz, 3 tygodnie po fakcie.
GARŚĆ SZCZEGÓŁÓW z przetargu.
W przetargu brało udział 6 przedsiębiorstw budowlanych, w tym jedno wykluczone z powodu uchybień proceduralnych. Naszego miasta nie reprezentował żaden wykonawca.
Wygrała , jak widać z załącznika, firma z Lublina. Kilka szczegółów o tej firmie.
Przedsiębiorstwo Robót Specjalistycznych „Wschód” Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie przy ul. Wrońskiej 2.– Od lat specjalizujemy się w robotach górniczych: od 1998 r. dla Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA (pole Nadrybie i Stefanów), a od 2000 r. – jako samodzielny oddział z własną obsługą energomechaniczną i służbą strzałową – pracujemy dla Kopalni Węgla Kamiennego „Budryk” SA Wykonujemy drążenia i przebudowy wyrobisk chodnikowych i komorowych oraz głębienie, pogłębianie i zbrojenie szybów – opowiada Grzegorz Stachyra, prezes PRS „Wschód”. Często pracujemy w trudnych warunkach geologicznych, przy najwyższym zagrożeniu metanowym, pożarowym i wodnym oraz niebezpieczeństwie wybuchu pyłu węglowego – dodaje. Przy okazji święta górniczego jest się czym pochwalić. – Wydrążyliśmy już ponad 24 000 metrów wyrobisk chodnikowych. Naszych specjalistów można spotkać na najgłębszych wyrobiskach w „Bogdance”, drążonych na poziomie 990 metrów, a w śląskiej kopalni „Budryk” – nawet 1050 m pod ziemią. Specjalistom firmy udaje się osiągnąć rekordowe wyniki: na wyrobiskach węglowo-kamiennych – od 250 do 400 m, a na wyrobiskach kamiennych – od 80 do 120 metrów miesięcznie. Fachowcy PRS „Wschód” sprawdzają się nie tylko pod ziemią, ale i na powierzchni, o czym świadczy długa lista referencji zrealizowanych inwestycji. Z nich najbardziej znany obiekt, realizowany w dwóch etapach przez ekipy Przedsiebiorstwa to nowoczesny stadion przy al. Jana Pawła II w Łęcznej. Znają go doskonale nie tylko lubelscy kibice. Stadion – duma i kibiców, i budowlańców – spełnia prawdziwie europejskie standardy. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 1512 mkw. Na trybunach znajduje się 7,5 tys. miejsc siedzących, w tym 6 tys. pod zadaszeniem. Płytę boiska w trakcie meczu oświetla 1400 lux. Nad bezpieczeństwem czuwa specjalny system, w tym kontrolowane wejścia i wyjścia z pasami naprowadzającymi. – Inwestycja może zaskoczyć stosunkowo niskimi kosztami – wyjaśnia prezes Grzegorz Stachyra. Oszczędności – bez strat na jakości – udało się uzyskać m.in. dzięki wykorzystaniu zbędnych elementów konstrukcji górniczych. Stadion doczekał się wielu wyróżnień i nagród: Złota Kielnia w III edycji konkursu Najlepsza Budowa Roku 2004 w Województwie Lubelskim, organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. A wcześniej także w ogólnopolskim konkursie, organizowanym pod patronatem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, inwestycja „Modernizacja Roku 2001” w kategorii „obiekty kultury, sportu, zdrowia i rekreacji oraz nagroda specjalna „Kryształowa Cegła” w konkursie „Dom 2004 Euroregionu Bug”.Niedawno specjalistów PRS „Wschód” można było spotkać przy budowie nowego skrzydła lubelskiej Galerii Olimp III o powierzchni 3183 mkw. i kubaturze 21 112 mkw. Przy nieco kapryśnej tego lata pogodzie wszystko udało się zrealizować na czas, w ekspresowym tempie. Obiekt zaskakuje nowoczesnymi rozwiązaniami, m.in. czterobiegowymi schodami ruchomymi, windą dla osób niepełnosprawnych.
Przedsiębiorstwo Robót Specjalistycznych „Wschód” Spółka z o.o. działa na rynku od czerwca 1998 r. Wykonuje drążenia i przebudowy wyrobisk chodnikowych i komorowych oraz roboty szybowe. Kompleksowo realizuje inwestycje i remonty w zakresie budownictwa przemysłowego, ogólnego i górniczego, a także w remontach budynków zabytkowych. Ma też doświadczenie w budowie obiektów sportowych.Firma jest członkiem Lubelskiego Forum Pracodawców, a także wspiera lubelskie piłkarki ręczne, II-ligową drużynę koszykarzy MKS Start oraz piłkarzy Górnika Łęczna.
PRS „Wschód” zatrudnia około 600 pracowników. Kadra inżynieryjno-techniczna przedsiębiorstwa prezentuje wysoki poziom wiedzy i umiejętności technicznych. Ma też specjalistów posiadających uprawnienia Okręgowego Urzędu Górniczego do prowadzenia robót budowlanych na powierzchni zakładów górniczych.
WYBRANE REALIZACJE
Modernizacja stadionu piłkarskiego GKS „GÓRNIK” Łęczna przy al. Jana Pawła II 13 w Łęcznej (nagrody: tytuł „Modernizacji Roku 2001” w kategorii „obiekty kultury, sportu, zdrowia i rekracji” i nagroda specjalna „Kryształowa Cegła” w konkursie „Dom 2004 Euroregionu Bug” oraz „Złota Kielnia” w III edycji konkursu Najlepsza Budowa Roku 2004 w Województwie Lubelskim Realizacja budynku biurowo- -mieszkalnego z garażem podziemnym przy ul. Ochotniczej 10 w Lublinie Modernizacja II piętra budynku Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie dla Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. w Bogdance: modernizacja pomieszczeń w budynku administracyjnym wraz z dostawą wyposażenia, modernizacja łaźni i szatni dla dozoru średniego i wyższego; modernizacja budynku lampowni dla serwisu gospodarki materiałowej i regeneracji gaśnic oraz pomieszczeń i garażu Straży Pożarnej. Zabezpieczenie przed wpływami eksploatacji górniczej zabytkowej cerkwi pw. św. Mikołaja w Dratowie, gm. Ludwin poprzez wykonanie usztywniającej płyty żelbetowej oraz skotwienie obiektu ściągami stalowymi Budynek mieszkalny przy ul. Ametystowej w Lublinie Przystosowanie II piętra budynku przy ul. Bronowickiej 3 w Lublinie na dom samotnych matek z dziećmi; remont budynku z przeznaczeniem na noclegownię dla Fundacji SOS Ziemi Lubelskiej; Budynek maszyny wyciągowej w polu Stefanów LW „Bogdanka” SA. Modernizacja i rozbudowa zespołu oświatowego (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum) w Rejowcu FabrycznymGaleria Handlowa OLIMP III przy al. Spółdzielczości Pracy w LublinieSieć dróg na Osiedlu Słonecznym w Łęcznej Hala montażowa SIGMA SA w miejscowości Barak, gmina Jastków Modernizacja własnego budynku biurowego przy ul. Wrońskiej 2 w Lublinie (wyróżnienie w kategorii „Modernizacje” w konkursie „O Kryształową Cegłę” na najlepszą inwestycję budowlaną województwa lubelskiego).

czwartek, 20 listopada 2008

Miejsce pamięci



Poszanowanie miejsc pamięci narodowej dla tego kierowcy jest złem nie znaną sprawą, albo to typowy wandal. On woli pod własnym oknem parkować, swojego szrota (jak to modnie nazywają ściągnięte z zachodu 10-cio latki) i pilnować go przed złodziejami. Nie wiem, czy on zdaje sobie sprawę, że społeczeństwo uszanowało ten kawałek ziemi i budynek, jako miejsce męczarni dziesiątków Polaków, za wolność takich jak on właśnie. A przecież od południowej strony przed wejściem do tego budynku, jest klepisko, na którym mozna parkować. On jednak woli na trawniku, przed oknem. Mam nadzieję, ze administrator budynku, straz miejska zajmie się tym delikwentem.

A tak na marginesie, to i ZGL, powinien coś zrobić z tą ścianą, jest tragiczna. Setki ludzi dziennie ogląda zaradność ludzi postawionych na stanowisku odpowiedzialnym za infrastrukturę komunalną.

środa, 5 listopada 2008

Nowa S-19


Wspólnota w swoim wydaniu z 5-go listopada 2008 roku, powraca do tematu budowy drogi ekspresowej S-19. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, posiada opracowane cztery warianty przebiegu tej drogi w pobliżu naszego miasta. Kazdy z wariantów ma swoje plusy i minusy. Mnie osobiście najbardziej podoba się wariant nr.2

Jak już wspomniano w gazecie, przy tym wariancie, jest najmniej wyburzeń budynków. Ale to tylko jeden z plusów. Drugim pozytywnym argumentem z punktu widzenia mieszkańców miasta przy tym wariancie jest to, że ekspresówka otacza miasto praktycznie w połowie granic miasta. Tereny przyległe do tej drogi, stają się automatycznie bardzo atrakcyjne inwestycyjnie. Miasto i gmina Radzyń, zyskują kilkaset hektarów atrakcyjnych uzbrojonych terenów. Wariant 3A, jest pod tym względem najmniej atrakcyjny.

Trzecim plusem jest odsunięcie ekspresówki i utrudnień z nią związanych, od pięknego kompleksu leśnego, lasy Turowskie. Chyba nikomu nie trzeba udowadniać, jakie ta droga przyniosła by straty dla zwierzyny tam zamieszkującej.

Czwarty plus, to wykorzystując drogę S-19 w wariancie drugim, oraz drogę nr.63 ( zaznaczona na zielono) możemy wykonać obwodnicę wschodnią miasta. Uważam, ze bardzo potrzebną za klika lat. Teren miasta oraz wsi Ustrzesz, zamknięty od wschodu obwodnicą, stanie się następnym bardzo atrakcyjnym terenem inwestycyjnie.
Mam nadzieję, że władze miasta, a też i gminy, mają podobne zdanie do mojego. Wariant nr.2 jest dla miasta najbardziej optymalny.
A tak wygląda docelowy układ dróg województwa lubelskiego. Jak z niego wynika, wariant nr. 2 ma największe szanse powodzenia. Na mapce tej da się zauważyć dwie ciekawostki. Pierwsza to obwodnica Ulana, a druga to obwodnica Białki w ciągu drogi nr. 63. Obie wazne inwestycje. Kazdy wie, jak cięzko przejechać bezpiecznie przez Ulan oraz jak niebezpieczne jest obecne skrzyzowanie drogi 63 z K-19.

niedziela, 2 listopada 2008

Dwa ogłoszenia





W ostatnim okresie dwie spółdzielnie mieszkaniowe ogłosiły konkurs na prezesa zarządu. Niby nic nadzwyczajnego, prezesów czasami się zmienia, ale mnie zainteresowała bardziej treść ogłoszeń. Wnioski proszę wyciągnąć samemu. Czy przypadkiem jedno z tych ogłoszeń nie jest pod konkretną osobę?